Wyćwicz kondycję na lato

Zbliżają się tegoroczne wakacje, a Ty nie jesteś w formie? Łapie Cię zadyszka przy zwykłym podbiegu? A może brak CI tchu, kiedy stąpasz po schodach? Wszystkie te objawy to znak, że brak Ci kondycji, która w sezonie letnim jest wyjątkowo pożądana. Jak o nią zadbać przedstawimy w niniejszym poradniku.

Skutecznym i najszybszym sposobem na to, aby uzyskać kondycję jest trening wydolnościowy. O ile jest systematycznie i dobrze wykonywany, poprawia krążenie, polepsza pracę serca, podnosi prób tlenowy i zwiększa w znaczącym stopniu pojemność płuc. Nie każdy jest w stanie wykonywać ten sam zestaw intensywnych ćwiczeń, dlatego nie podejmujmy się treningu tego typu samodzielnie. Postawmy zwłaszcza na pomoc specjalisty – doświadczonego instruktora, który najpierw przeprowadzi z nami podstawowy wywiad, dowiadując się jak najwięcej na temat naszego zdrowia, schorzeń, z jakimi się borykamy czy preferencji. Następnie będzie mógł dobrać dla nas optymalny trening, który przyniesie nam najlepsze rezultaty.

Dzięki wyćwiczeniu serca poprzez aktywności wydolnościowe w przyszłości nasz organizm będzie odporny zwłaszcza na zawały oraz otyłość. Ponadto zwiększy się także nasza bariera immunologiczna. Płuca zostaną oczyszczone z toksyn i wydzielin, więc rzadziej będzie dochodziło do przeróżnych infekcji. Szczególnie tego typu dbanie o kondycję jest polecane osobom ciągle siedzącym przed komputerem, którzy przyjmują zazwyczaj pozycję skuloną. Wykonywanie określonego treningu wydolnościowego nie musi się wiązać z regularnym odwiedzaniem siłowni. Jeśli nie mamy na to czasu bądź funduszy, możemy przygotować swą salę fitness w domu. W tym celu potrzebne są wyłącznie podstawowe urządzenia takie jak rowerek stacjonarny, skakanka czy niewielka bieżnia bądź orbitrek. By ułatwić korzystanie z tego typu sprzętu, producenci proponują warianty składane i rozkładane specjalnie wtedy, gdy podejmujemy się ćwiczeń. Wydatek na maszyny wyżej wyszczególniony może i jest spory, ale jest to koszt ponoszony jednorazowo i zwracający się z perspektywy czasu. Przeliczając na karnety za siłownię, wychodzi taniej, a sprzęt mamy wyłącznie do swojej własnej dyspozycji gdzie chcemy i kiedy chcemy.