Wolny czas z dzieckiem – co robić?

Kilka pokoleń temu maluchom wystarczyło dać zwykłą zabawkę albo wypuścić na podwórko, by były radosne, zadowolone i zaciekawione. Dzisiaj czasy zmieniły się na tyle, że szkrab okazuje się na tyle wymagający, że w zasadzie ciężko mu dogodzić, więc rodzice muszą się naprawdę wysilać przy planowaniu ich wolnych chwil. Warto jednak pamiętać, że obecnie możliwości jest tak dużo, że nie ma trudności z tym, aby postawić na połączenie nauki z przyjemnością. Rozwój dziecka może przecież iść w parze z zabawą.

Chłopcy

Dla maluchów płci męskiej interesującym zajęciem będzie z pewnością majsterkowanie. Od małego chłopcy uwielbiają towarzyszyć swemu tacie przy reperowaniu auta, naprawianiu sprzętu domowego użytku czy innych robotach technicznych, gdzie korzysta się z młotka, śrubokrętu i cążek. W każdym przypadku maluch ma szansę na to, aby podpatrzeć co nieco od ojca. Jest to też okazja do tego, aby zarazić kilkuletniego szkraba smykałką do tego rodzaju zajęć. Co więcej, psychologowie zalecają, aby pociechy uczestniczyły w pracach manualnych tatusiów, bowiem wtedy poprawiają się ich wzajemne relacje. Ojca i syna zaczyna łączyć wspólna pasja a tym samym stają się sobie o wiele bliżsi. Do tego, spędzają ze sobą masę czasu i to w sposób konstruktywny. Bardzo ważne jest to, aby wybierać dla dziecka takie aktywności, które nie będą biernym wylegiwaniem się na kanapie z pilotem w ręku czy też graniem w pełne agresji gry komputerowe.

Dziewczynki

Podczas gdy panowie lubią majsterkować, młode panie mogą się odprężyć przy robótkach ręcznych. Mamy powinny uczyć córeczki malowania, rysowania, rzeźbienia, dekorowania czy wyszywania. Oczywiście wszystko na poziomie dopasowanym do wieku latorośli. Przyszła kobieta – gospodyni domu, musi mieć poczucie gustu oraz być w pewnym sensie duszą artystyczną, bo to ona dba o stronę wizualną mieszkania. Warto zatem przesiadywać z dorastającymi dziewczynami nad kolażami, techniką zdobienia decoupage, szydełkowaniem itd. Wszystko to z pewnością zaowocuje w przyszłości. Poza tym, malutkie rączki ćwiczone już od najmłodszych lat nabierają wprawy. Dlatego też to właśnie panie są bardzo zwinne, wszystko potrafią zrobić szybko i sprawnie, oszczędzając czas i będąc w pełni niezależne od panów. Ponadto ćwiczenia manualne są wyjątkowo ważne dla tych dzieciaków, które są już od wczesnego dzieciństwa zbytnio nerwowe. Prace tego rodzaju wymagają bowiem zwłaszcza determinacji, wytrwałości i olbrzymiej cierpliwości, które uczą spokoju i opanowania.