Kominek – atrapa – hit czy kit?

Jedni są zdania, że nawet imitacja prawdziwego kominka jest przydatna, bowiem ten element aranżacyjny salonu potrafi zupełnie odmienić wnętrze. Drudzy natomiast wręcz przeciwnie, nie wyobrażają sobie, że w pokoju dziennym mogliby ustawić w centralnym miejscu rzucającą się w oczy atrapę. Ciężko jest w tym przypadku generalizować, bowiem to, jaki kominek wyposaża nasze lokum dzienne to kwestia gustu, jednak dzisiejsze rozwiązania proponowane przez producentów akcesoriów mieszkalnych potrafią zaskoczyć swą estetyką, funkcjonalnością oraz praktycznością zastosowania.

Kominek ma ocieplić wnętrze i to zarówno mamy tu na myśli ogrzanie pokoju, jak też sprawienie, że lokum stanie się bardziej przytulne i milej będzie się w nim spędzało nasz wolny czas. Atrapa jest ku temu dobrym wariantem, który stanowi namiastkę tego jakże pożądanego elementu wystroju wnętrz. Nie wszystkie obiekty mieszkalne mają bowiem taką konstrukcję, aby prawdziwy kominek móc w nich zamontować. Czasami barierą są też względy finansowe. Co innego natomiast wtedy, kiedy w grę wchodzi solidna atrapa do złudzenia przypominająca kominek w wersji naturalnej. Poza stosunkowo niedużą ceną, imitacja ma to do siebie, że nie wymaga specjalnych projektów ani uzgodnień. Nie trzeba planować, w którym miejscu może stanąć, jak wykonać jej obudowę i jakiego mechanizmu jej działania użyć. Sztuczny kominek stawiamy gdzie chcemy, dobieramy go wizualnie do wyglądu naszego pomieszczenia oraz aranżacji a także w razie potrzeby zmieniamy jego położenie, na przykład przemeblowując. Na czas ewentualnego remontu nie ma również kłopotu z jego stosownym zabezpieczeniem.

Kominka naturalnego nie można zamontować w domach wielorodzinnych, które określane są zgodnie z obowiązującymi przepisami, jako niskie. Mowa tu o takich konstrukcjach, które mają maksymalnie cztery kondygnacje naziemne. Tym samym nie ma szans na zainstalowanie standardowej wersji ogrzewacza tego rodzaju powiedzmy w blokach z wielkiej płyty. W przypadku atrapy nie ma natomiast żadnych kłopotów. Montaż przeprowadzany jest szybko i sprawnie oraz odbywa się bez wykorzystania szybów kominowych. Jedyne, z czym musimy się przez trochę potrudzić to dopasowanie obudowy imitacyjnego kominka do stylu danego wnętrza. Atrapa ma na celu nie tyle dostarczać szczególnie dużo ciepła jak ma to miejsce w przypadku elementu klasycznego, ale zwłaszcza pełni rolę ozdoby. Zapoznajmy się więc z podstawowymi designami współczesnych kominków sztucznych i nie eliminujmy owego asortymentu już na wstępie przed zorientowaniem się w możliwych do nabycia modelach i wzorach.