Przygotowanie do montażu miski ustępowej

Samo zainwestowanie nawet w najsolidniejszy produkt nie jest w tym przypadku wystarczające. Wszelkie akcesoria łazienkowe, czy to z ceramiki, drewna, metalu, kamienia czy szkła, zawsze wymagają odpowiedniego montażu. Nie są one jak zwykłe elementy meblowe gotowe do postawienia w miejscu, w którym sobie umyślimy, ale wymagana jest ich fachowa instalacje w ściśle określonym punkcie wyposażanego pomieszczenia.

Na wstępie niniejszego poradnika warto przypomnieć, że na rynku występują generalnie dwie podstawowe kategorie muszli klozetowych. Producenci od wielu lat wypuszczają estetyczne modele wysokiej jakości, które konstruowane są w formie stojącej oraz wiszącej. To, na jaki konkretnie wariant sedesu się zdecydujemy powinno być natomiast zależne w dużym stopniu od takich czynników jak parametry techniczne aranżowanej łazienki. W związku z takim podziałem wyróżnić należy również osobne sposoby montowania. To z kolei pociąga za sobą zupełnie inne przygotowania, jakie są niezbędne do poczynienia, aby praca przebiegła jak należy, a my nie narazili się na wysokie koszty.

Gdy montaż dotyczy muszli stojącej

Pierwsze od czego należy wyjść to sprawdzenie, na jaki rodzaj klozetu możemy sobie pozwolić, a mianowicie czy chodzi o wariant z podejściem pionowym czyli popularnie zwanym warszawskim czy też podejściem poziomym, jaki określany jest mianem poznańskiego. Następnie konieczne jest przytwierdzenie sedesu do podłoża za pośrednictwem śrub. Nie musi być to jednak element psujący estetykę naszego wnętrza, o ile się o to dobrze postaramy. Im bardziej precyzyjnie przymocujemy, tym części łączące będą mniej rzucały się w oczy. Niezbędne jest zachowanie stosownej odległości od ściany. Dzięki temu rezerwuar możliwy jest do umieszczenia bezpośrednio za montowanym produktem. To pozwala na wygodę oraz higieniczność. W przeciwnym razie, w bardzo małych wnętrzach dochodzi do opadania klapy na plecy siadającego, co jest nie tylko niekomfortowe ale także mało schludne. Niektórzy wybierają osobno miskę i do niej dopasowują rezerwuar. Nie jest to jednak wskazane ze względów estetycznych. O wiele ładniej prezentuje się jednolita wizualnie całość, co jest możliwe wówczas, gdy postawimy na tak zwany kompakt, a zatem zbiornik do spłukiwania, który znajduje się bezpośrednio na misce. Wówczas jest to zgrany zestaw.

Gdy montaż dotyczy muszli wiszącej

Pierwsze o czym należy pamiętać przy tym rodzaju asortymentu to zwłaszcza montaż modelu na stelażu instalacyjnym. Stelaż natomiast jest przytwierdzany do podłoża w postaci podłogi oraz ściany bądź wyłącznie podłogi. Jeśli chodzi o wyposażenie łazienki ze ścianami murowanymi, to zalecane są stelaże cięższe konstrukcyjnie, z kolei do ścianek działowych te nieco lżejsze. Ponadto, by pomieszczenie prezentowało się ładnie i estetycznie dobrze jest zamurować przewody instalacyjne lub zakleić je płytą gipsowo-kartonową. Na to z kolei przyklejane są następnie płytki. Ukrycie instalacji nie jest trudne, lecz wymaga dokładności pracy. Poprzez zainwestowanie w specjalną obudowę mamy sposobność zamaskowania części takich jak rury prowadzące wodę do zbiornika czy elementy podejścia pionu kanalizacyjnego. Pamiętajmy również, że należy zachować ściśle określoną odległość pomiędzy pionem oraz muszlą. Wskazane jest, aby przewody, z reguły liczące 10 centymetrów średnicy były montowane nie dalej niż na dystans jednego metra. W konsekwencji tego różnica między podłączeniem oraz syfonem nie jest większa niż trzy metry. Co więcej, pozostawmy nieco wolnej powierzchni dookoła sedesu. Wówczas codzienne korzystanie jest komfortowe. Odległości muszą być zachowane także w przypadku mniejszych łazienek, gdzie muszla jest umiejscawiana często w pobliżu innych akcesoriów wyposażających, na przykład wanny, pralki czy umywalki.