Rusztowanie – do czego jest wymagane?

Wykonując dowolne prace na wysokościach pracownicy narażeni są na ryzyko kontuzji, a nierzadko nawet i śmierci. By temu zapobiec warunkiem koniecznym jest wyposażenie się w najlepszej klasy systemy rusztowań, które okazują się bardzo solidnym zabezpieczeniem na wypadek, gdyby coś poszło nie tak i robotnik przewróciłby się czy poślizgnął. By temu zaradzić stworzono rozmaite typy dostępnych dzisiaj modeli konstrukcji tej klasy. Nieco więcej na ich temat poniżej.

Wyróżnia się rusztowania jezdne, systemowe, specjalne, wspornikowe, kozłowe, modułowe, ramowe, stojakowe oraz bardzo popularne warszawskie. Wszystkie one cechują się nieco innym sposobem łączenia poszczególnych ich elementów, a także kształtem czy właściwościami mobilnymi. Niektóre da się bez trudu przemieszczać z kąta w kąt, inne są na to zbyt mosiężne i za ciężkie. W zależności od potrzeb zainteresowanego, rusztowania można nabywać na własność, przydają się one zwłaszcza firmom budowlanym, które stale wykonują rozmaite czynności na wysokościach, a także wypożyczyć. Ta druga opcja polecana jest w szczególności wtedy, kiedy w grę wchodzi realizacja prac indywidualnie, a więc na przykład w momencie, kiedy decydujemy się na remont obiektu mieszkalnego. To sprawia, że w zasadzie nie tracimy środków pieniężnych, ale zyskujemy za stosunkowo niedużą cenę stosowną ochronę.

Rusztowania należy zawsze sprawdzić przed ich wykorzystaniem. Popatrzmy na punkty łączące a także zwróćmy uwagę na to czy platforma wyposażona została w barierkę, która może pełnić funkcję przydatnej osłony nie tylko dla pracujących na konstrukcji, ale też i przechodzących po podłożu bezpośrednio pod nią. Generalnie niewiele trzeba, żeby przedmioty typu narzędzia upadły nam na ziemię i wyrządziły komuś krzywdę. Takie zabezpieczenie jest jak najbardziej potrzebne. Podobnie również z balustradą, jaka musi otaczać rusztowanie. Nie wybierajmy samych podestów bez barierki ochronnej, bowiem wystarczy drobne pochylenie się i automatycznie spadamy na ziemie. Rusztowania warto też skontrolować pod względem ich mobilności. Nie zapominajmy, że prace nad powierzchnią wykonywane są nie tylko na zewnątrz, ale i wewnątrz obiektów, więc warto wybierać wówczas takie modele, które pozwolą na ich szybkie i sprawne przemieszczanie z jednego pokoju do drugiego bądź z lokum do lokum. Jeśli nie znamy się na rusztowaniach i nie mamy pojęcia na temat obowiązujących obecnie przepisów prawnych w zakresie BHP, dobrze byłoby zwrócić się o pomoc do ekspertów, którzy mogą rozłożyć, sprawdzić i złożyć konstrukcję za nas.